10 tipov ako zvládnuť vyhorenie

Naša doba je charakteristická rýchlym pracovným tempom a nikdy nekončiacim prúdom povinností. Snažíme sa podať ten najlepší výkon v práci a zároveň na seba prevziať i celú zodpovednosť za svoj životný štýl a domácnosť. Ak chceme v každej oblasti nášho života podať 100% výkon, súčet dáva viac, ako dokážeme zo svojho tela vydať. Samozrejme, určitý čas dokážeme fungovať nad svoje limity. Nie je to ale dlhodobo udržateľný stav. Nemôžeme sa preto čudovať, že čoraz viac ľudí podlieha vyhoreniu. O tom ako rozpoznať vyhorenie sme písali v našom predošlom článku. V dnešnom článku vám prezradíme 10 tipov ako zvládnuť vyhorenie.

Viete, ako na vyhorenie?

Neexistuje žiadny špeciálny návod, ktorého sa v prípade vyhorenia držať. Máme pre vás ale niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu bojovať s vyhorením a zmeniť spôsob ako uvažujete a pracujete.

10 tipov ako zvládnuť vyhorenie

1. Neostávajte v tom sami

Nepokúšajte sa zvládnuť svoj stav osamote, zahoďte pocity zlyhania a hanby a zverte sa svojim blízkym, rodine a priateľom. Rozhodne nejde o zaťažovanie ostatných alebo odhaľovanie svojej slabosti. Jednoduchý rozhovor dokáže často zmeniť viac, ako si myslíte. Hovorte o svojej situácii aj s nadriadeným. Diskutujte o tom, že potrebujete podporu. Obrátiť sa tiež môžete na odborníka ako kouč, psychológ, terapeut. Pomôže vám vidieť veci z inej perspektívy a prejsť týmto náročným obdobím.

2. Vnútorná sila sa nerodí z jedného dňa na druhý

Pri stave vyhorenia je dôležité pochopiť, že potrebujete zmenu. Spôsob akým ste boli zvyknutý fungovať, je neudržateľný. Na prekonanie vyhorenia je nepochybne potrebná vnútorná sila. Kde ju však vziať? Vypnite svoje pracovné nasadenie a doprajte si voľno, ktoré vás privedie na iné myšlienky. Pokojne odíďte na pár dní z miesta, kde pracujete a vyrazte napríklad na turistiku do hôr. Príroda nám často ponúka jeden z najlepších spôsobov terapie.

3. Prehodnoťte svoje priority a ciele

Deň má iba 24 hodín a to čo vieme počas dňa stihnúť je limitované. Nie všetko stihneme a nie všetko bude spravené na 100%. Venujte pozornosť a energiu tomu, čo je naozaj dôležité. Majte prehľad o tom, ktorej činnosti koľko času venujete. Doprajte si chvíľu pre seba a stanovte si priority v pracovnom živote a aj v súkromí. Možno vás prekvapí, prečo ste venovali doteraz toľko času veciam, ktoré chcel niekto iný, nie vy.

4. Naučte sa vravieť NIE

U vyhorených môžeme často pozorovať nadšenie pre prácu, perfekcionizmus, snahu vychádzať so všetkými dobre, schopnosť a ochotu plniť veľké množstvo úloh či náročných projektov. Často je to časom aj na úkor osobného komfortu. Nezabúdajte však, že vy a vaše potreby sú vždy na prvom mieste. Naučte sa preto vravieť nie. Určite si a komunikujte jasné hranice toho, čo naozaj chcete a čo už nie.

5. Požiadajte o pomoc

Skĺbiť všetky povinnosti v práci a doma a mať ešte čas na seba a svoje záľuby býva ozajstnou výzvou. Preto je veľmi dôležité požiadať o pomoc a vedieť ponúknutú pomoc aj prijať. Ľudia vo vašom okolí sú často ochotnejší než si myslíte.

6. Vypustite zo svojho života nezdravé podnety

Nezdravá strava, fajčenie, nadmerná konzumácia alkoholu – podnety, ktoré si najčastejšie pestujeme pred vyhorením. Nezdravý životný štýl nás v podstatnej miere oberá o potrebnú energiu a neumožňuje nášmu organizmu správnu duševnú ani fyzickú regeneráciu. Ak chcete svoje vyhorenie úspešne prekonať, zamerajte sa na svoje zdravie a poskytnite svojmu telu potrebné živiny.

7. Zamerajte sa na pohyb

Nie je žiadnym tajomstvom, že pravidelný pohyb nám pomáha myslieť pozitívne. Za tento fakt sú zodpovedné endorfíny – hormóny šťastia, ktoré sa v tele pri pohybe tvoria. Vyberte si takú aktivitu, ktorá vás bude skutočne dobíjať. Niekomu vyhovuje reset hlavy pri behaní v lese, inému posilňovňa či hokej s partou kamarátov.

8. Doprajte si dostatok spánku

Veľa práce je často synonymom sedavého životného štýlu. Nie je žiadnym tajomstvom, že spánok hrá dôležitú úlohu v našom duševnom aj fyzickom zdraví. Keď spíme málo, sme podráždení a premýšľame iracionálne. Obmedzte kofeín a neukracujte sa o potrebnú regeneráciu.

9. Naučte sa zvládať stres

Využite toto obdobie na sebapoznanie a rozpoznávanie signálov, kedy ste v strese. Zvýšte svoju stresovú odolnosť napríklad dychovými cvičeniami, meditáciou, prestávkami v práci alebo zmenou záťaže pri prvých signáloch stresu.

10. Nájdite si nové záľuby, ktoré vás urobia šťastnými

Spomeňte si aké záľuby vás už od detstva tešili. Alebo si vytvorte si nové záľuby, ktoré vám pomôžu načerpať potrebnú silu na zvládnutie stavu vyhorenia. Prípadne sa pustite do niečoho kreatívneho alebo sa venujte domácemu miláčikovi. Hlavne uvoľnite nahromadenú energiu, veľa sa smejte a doprajte si „flow“.

Ak ste vyhoreli a nezmeníte nič vo svojom fungovaní, nemôžete očakávať zmenu k lepšiemu a pravdepodobne vyhoríte znovu. Držíme vám palce, aby sa tak nestalo. Využite vyššie uvedené odporúčania ako návod na to, aby ste situáciu zvládli a vyšli z nej silnejší a ako víťazi!

Chcete viac inšpirácií ohľadom zvládania stesu a vyhorenia? Prečítajte si aj tento zaujímavý článok a oslovte nás.